Turbo Arıza Belirtileri

1.4 TSİ turbo arızası bu motor tipi motor kullanan araçlarda önemli bir sorun olarak ortaya çıkar. 1.4 motor hacmine sahip olan araçlar için geliştirilmiş olan turbo sistemi direkt olarak enjeksiyona bağlıdır ve çift şarjlı özelliktedir. Hava akımının kesilmesine bağlı olarak motor performansında önemli bir düşüş gözlenir. Bu konuda yaşanan arızaların önemli bir kısmı turbo şarjdan kaynaklanır. Yakıtın ya da yağın yetersiz olduğu durumlarda bu arızanın ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Arızanın ortaya çıkması ile güç kaybı ve yüksek yakıt sarfiyatı gibi sorunlar yaşanır. Sürüş konforu kaybolmakla birlikte aracın beklenen performansında çok önemli kayıpları gözlemlemek mümkün olur. Arıza belirtilerine bağlı olarak:
  • Siren ve ötme şeklinde ses gelir.
  • Motor basıncında düşme olur. 
  • Motor yağı eksilir.
  • Egzozdan gri, beyaz veya mavi duman çıkar.
 

Turbo Arıza Belirtileri

Dizel Turbo Arızası Neden Olur?

Dizel turbo arızası genelde motor gücünün zayıflaması ile ortaya çıkar. Bu esnada motorun ürettiği güç krank milinin dönmesi için yeterli gücü üretemez. Yakıt ve hava sıkıştırmasının yeterli olmadığı durumlarda motorun çalışma gücünde kayıp yaşanır. Bu kayıp nedeniyle turbo olumsuz etkilenir ve araç performansında çok ciddi düşüşler yaşanır.
 

Dizel Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Dizel turbo arızası ortaya çıktığında çözüm için servisimize gelebilir ve buradaki çalışmalarımızdan istifade edebilirsiniz. Yağ değişimi, filtre değişimi ve turbo sisteminin gözden geçirilmesi ile sorunlarınız hemen tespit edilir. Usta ekiplerimiz yüksek donanım kalitesi ile olaya hemen müdahale eder. Modern ve gelişmiş iş istasyonlarımız bu tür çalışmalarda ihtiyaçlarınızı karşılayacak çözümler sunar. Aracınızın hızlı ve güvenli şekilde servisten çıkmasını istiyorsanız, bize müracaat edebilir ve kaliteli hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Sizi bekleyen kaliteli ve ekonomik hizmetlerimiz, aracınızın tekrardan eski performansına dönmesine katkı sağlayacaktır.
 

Turbo Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?
Hemen Ara Yol Tarifi
X